Przejdź do głównej zawartości

Co dalej z naszym środowiskiem?


Słowo smog powstało w języku angielskim ze zbitki słów smoke (oznaczającego dym) i fog (oznaczającego mgłę). Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej. Oddychamy w naszym kraju bardzo złym powietrzem, przez co rocznie umiera przedwcześnie ponad 48 tysięcy osób.

Na smog składają się głównie pyły i gazy pochodzące ze spalania węgla w piecach, ze spalin samochodowych czy zakładów przemysłowych. Ze względu na miejsce warunki powstawania oraz skład chemiczny wyróżnia się dwa rodzaje smogu. Smog klasyczny, (czyli londyński) oraz smog fotochemiczny (kojarzony z Los Angeles). Ten pierwszy występuje od listopada do lutego w umiarkowanej strefie klimatycznej. Głownie w regionach gdzie domy są ogrzewane przez spalanie węgla i innych paliw stałych. Z kolei smog fotochemiczny tworzy się głównie w miesiącach letnich. Unosi się on zwykle w słoneczne dni, gdy temperatura powietrza jest wysoka, a na ulicach panuje duży ruch.

 Są takie rejony Polski gdzie smog jest na tyle uciążliwy, że przejrzystość powietrza ogromnie spada. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że paląc w piecach nieodpowiednich materiałami zatruwają atmosferę. Jednym z rozwiązań jest stosowanie alternatywnych źródeł energii np. paneli fotowoltaicznych pomp ciepła kolektorów słonecznych czy małych przydomowych wiatraków. Innym sposobem na bycie bardziej ekologicznym jest ograniczenie ilości zużywanego plastiku. Możemy to zrobić poprzez wybieranie produktów bardziej przyjaznych środowisku. Przykładem mogą tu być na przykład ekologiczne opakowania jednorazowe, takie jak słomki ekologiczne (np. słomki z makaronu) czy sztućce ekologiczne (np. sztućce z trzciny cukrowej). Pamiętajmy o tym w czasie kolejnych zakupów!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Odpowiedzialność za siebie i przyrodę

Nieodpowiedzialna działalność człowieka szkodzi nie tylko atmosferze, ale też wodzie i glebie. Stan wód w naszym kraju (a szczególnie na Warmii i Mazurach) jest dziś dużo lepszy niż w latach 90-tych ubiegłego wieku. Niestety wciąż problemem jesy niewystarczający poziom oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych. Dzięki wspólnym działaniom samorządów udało się zrobić wiele w dziedzinie np. pozbywania się ścieków komunalnych, które nie trafiają już wprost do wody, ale do oczyszczalni ścieków. Mamy też oczywiście problem związany z ociepleniem klimatu oraz z rozwojem cywilizacji. Część małych zbiorników wodnych ulega degradacji albo po prostu zarasta i za jakiś czas pewnie nie będzie już ich na mapie. Używamy również zbyt dużo wody. Ta woda staje się powoli bezcenna i będzie coraz droższa.  Niestety jest to proces ogólnoświatowy, ponieważ do pozyskania wody zdatnej do spożycia potrzeba bardzo dużo energii. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że po roku 2025 te zasoby natu...

Materiały produkcyjne pochodzenia naturalnego - krótki rys historyczny

Od bardzo wielu lat (w zasadzie od stuleci) ludzie korzystali z materiałów pochodzenia naturalnego. Były to głównie różnego rodzaju włókna, takie jak bawełna z włókna celulozy, len, jedwab czy wełna. Zarówno poziom produkcji tych włókien, jak i ich właściwości nie pokrywały całego zapotrzebowania. Dlatego z biegiem czasu powstały polimery syntetyczne, które dużą bo bardzo poważne źródło nowych materiałów. Były to polimery syntetyczne uzyskiwane i wytwarzane z ropy naftowej. Wadą tychże polimerów syntetycznych z ropy naftowej jest to, że ropa naftowa rozmieszczona jest na świecie nierównomiernie, co powoduje różnego rodzaju napięcia gospodarcze i polityczne w dostępie do niej. Dlatego niezwykle ważne jest znalezienie sposobów wytwarzania materiałów o istotnych cechach użytkowych otrzymywanych ze źródeł odnawialnych tzn. wytwarzanych z różnego rodzaju surowców, które wytwarzane są w cyklu rocznym i najlepiej jeżeli tym źródłem są różnego rodzaju odpady. Takim wyjściowym materiałem do p...